איך מנגישים אתר אינטרנט - בניית אתרים

בניית אתר נגיש | חלק ב': הנחיות להנגשת אתר אינטרנט

30.03.2017    מאת: אסף לוי, מומחה לאתרי אינטרנט
הנחיות להנגשת אתר אינטרנט במערכת האתרים שלנו
מטרת החלק הראשון שפורסם בשבוע שעבר הייתה להסביר את ההיבטים השונים של החוק. בחלק זה אנסה ללמד כיצד ליישם את הנחיות המבוססות על תקן Wcag 2.0 ברמת AA שזו הדרישה בחוק כפי שמפורסם באתר נגישות ועליו התבססתי בכתיבת ההנחיות.
1# תמונות
יש להוסיף תאור טקסטואלי לתמונות בדרך הבאה: לחיצה על התמונה באמצעות העכבר -> הגדרות -> חלופה טקסטואלית. ובמסך זה להזין טקסט המתאר את התמונה. תמונת רקע שאינה חלק מהתוכן, אינה מחייבת בתאור טקסטואלי. כמו כן, חל איסור להשתמש בתמונה שהיא טקסט (פרט ללוגו).

2# וידאו & אודיו
לוודא שלתוכן הוידאו והאודיו באתר ישנה חלופה טקסטואלית ראויה, באמצעות כתוביות ו/או טקסט בקרבת האובייקט המתאר את תוכן הסרטון או הוידאו,  ניתן גם להוסיף כפתור ליד האויבקט המקשר לדף עם הסברים.

3# כותרת H1 רלוונטית לכל עמוד
יש לוודא שכל עמוד באתר מכיל כותרת ראשית באמצעות תגית H1. ניתן לבצע זאת במערכת בשתי דרכים, הדרך הפשוטה היא  הוספת  הכלי "טקסט פשוט" לעמוד ולחיצה עליו ->סגנון->סוג כותרת-> לשנות לH1 אם זו כותרת ראשית, כותרת משנית יש לסמן כH2, H3 .. חשוב לוודא שהכותרת הראשית תהיה H1 ורק אחת כזו. כותרות משניות (H2, H3..) 

4# צבעים ורקעים
שיהיו ברורים ובעלי ניגודיות גבוהה יחסית (5:1). שחור על גבי לבן זה מצוין, שחור על גבי אפור כהה עלול להיחשב כפסול.

5# קישורים וכפתורים
אין להשתמש ב"לחץ כאן" ככתובת לקישור, אלא לתאר בכפתור הקישור לאן הוא מוביל.

6# אנימציה והבזקים
לשמור על עדינות, לא יותר מ-3 הבזקים בשניה.

7# ניווט באתר
שהניווט באתר יהיה פשוט וברור, כמו כן, יש לוודא כי ניתן לגלוש באתר באמצעות המקלדת בלבד, בעזרת לחיצה על מקש ה-TAB  למעבר בין האלמנטים הלחיצים בעמוד.

8# משך זמן קריאה
משך זמן קריאה מספק לכל תוכן באתר, כלומר, יש לשים לב לטקסטים שנעלמים לאחר מספר שניות כחלק מעיצוב האתר, פרט לכיתובים בזמן אמת (שידור חי) הפטורים מהנחיה זו.

9# הצהרת נגישות
הצהרת הנגישות נועדה לאפשר לגולשים עם מוגבלויות להכיר את ההיבטים החשובים של הדרך בה האתר הונגש, ולפרט כיצד הם יכולים לייעל את חווית השימוש שלהם באתר.
ההצרה צריכה להכיל:
1. מהו אתר נגיש
2. מה הפעולות שבוצעו באתר לצורך הנגשת האתר
3. לציין מה לא נגיש באתר
4. הנחיות לבעלי מוגבליות במקרים מיוחדים
5. פרטי ליצירת קשר למקרה שנמצאו ליקויים באתר.
לצפייה בהנחיות המורחבות יות מתוך אתר נגישות ישראל.
או בצפייה בהצהרת הנגישות של איגוד האינטרנט כדוגמא

10# בדיקה
ניתן לבדוק אם האתר תואם את התקן Wcag 2.0 באמצעות אתר חינמי שנקרא Wave . לאחר הזנת כתובת האתר שלכם באתר Wave יוצגו בפניכם ליקויי התקן באתר.

11#תוסף נגישות
כפי שציינתי בחלק א' של המאמר, למיטב הבנתי ואף לפי תשובה שקיבלתי ממשרד המשפטים, אין שום חובה או צורך בתוסף נגישות, למעשה הוא לא רלוונטי, מי שבכל זאת מעוניין להתקין את הרכיב יוכל להתייעץ איתי ואפנה אותו למקורות המציעים את הרכיב בחינם ומתממשקים יפה עם המערכת שלנו.

12# שמירה על הכללים
הקפידו לשמור על הכללים בעת עריכת האתר והזנת תוכן חדש.

13# מצטער, לא הבנתי כלום : (
אל חשש, אם אתה לקוח שלנו, צור איתי קשר ואעזור לך בכל מה שצריך.

14# ולסיום, חשוב לדעת
למען הסר ספק, אני לא עורך דין ואיני עוסק במשפטים, כך שכל הכתוב במאמר זה מסביר כיצד אני מבין את החוק ואינו מהווה תחליף ו/או ייעוץ משפטי בשום צורה. כל בעל אתר הוא האחראי הבלעדי לכך שהאתר שלו מונגש ועומד בדרישות התקן והחוק : )

אולי יעניין אותך...

אתם מציעים באתר שלכם מוצר ו/או שירות שאתם מאוד מאמינים בו ובמקצועיות שלו, המחיר גם משתלם, אבל עדיין רוב הגולשים בוחרים במתחרים שלכם ואתם משתגעים מזה? כנראה שהגיע הזמן לעשות בדק בית - האם האתר שלך מעניק תחושת אמון אצל הגולש? 
רוצה שאסף יבנה לך אתר ? 
phone, phone, contact, telephone, support, call
077-5272970
mobile, mobile, phone, handheld
050-2923178
אתר נגיש
עד ה-25 לאקוטובר 2017 על כל האתרים להיות מונגשים לבעלי מוגבלויות, ריכזתי עבורכם את התשובות לכל השאלות וכל מה שלא סיפרו לכם על החוק שעלול להפחיד ושלא בצדק הרבה בעלי עסקים המחזיקים אתר. הרגעה מובטחת בתום הקריאה.